Avro Lancaster - 4. díl

ZŘÍCENÝ BOMBARDÉR AVRO LANCASTER PB 872

5./6. březen 1945 - Farský les - Hranice

Seriál pěti článků popisuje událost, která se stala před 67 lety. Na zřícený bombardér se v Hranicích postupně zapomnělo. Na hrdiny RAF by se však zapomínat nemělo, proto se pokouším přinést jedinečné informace, které přibližují odvahu mladých letců. S publikováním několika článků souhlasí také potomci letců a jsou potěšeni, že se v Hranicích o případ znovu zajímáme. Níže uvedené texty nesmějí být dále šířeny bez svolení autora.

1. článek k nahlédnutí ZDE

2. článek k nahlédnutí ZDE

3. článek k nahlédnutí ZDE

-------------------------------------

Čtvrtý díl z celé série věnované zřícenému bombardéru je věnován popisu místa, kam letadlo dopadlo a pátrání po částech letadla.

Bombardér se zřítil do Farského lesa nedaleko státní hranice s Německem. Farský les se rozkládá v severovýchodní části Hranic, nevede sem žádná značená turistická trasa ani cyklotrasa. Pokud si stoupnete zády k místní tělocvičně a fotbalovému hřišti, budete přes tenisový kurt koukat právě do Farského lesa. Pokud přijdete k lesu blíže, najdete zde několik cest, které vás navedou přímo k pomníku padlých vojáků. Určitě však narazíte na zbytky hraničního pásma, po kterém z kopce dojdete k zanikajícímu rybníku, u kterého je pomník. Od rybníku vede neznačená cesta směr Ebmath.

Místo zřícení letadla je v údolí u malého rybníku. V současné době rybník zarůstá a stává se z něj přechodové rašeliniště. Kromě suchopýru zde nenajdeme žádné zvláště chráněné druhy rostlin. Ve stráních okolo rybníka našly své bydlení lišky, kde mají nory (liščí panelák). Okolní les tvoří především smrk ztepilý, borovice lesní, borovice vejmutovka, bříza bělokorá a dub letní.

Po dopadu se letadlo zabořilo hodně hluboko do země. Jeho části však dopadly na různá místa ve městě (na pole u nádraží, do Růžového údolí, pole před Farským lesem). V polovině roku 1945 proběhly úklidové práce, které byly provedené pouze nahrubo (nestihlo se to). Zbytky letadla postupně zarůstají a mizí díky místním kutilům, historie upadá v zapomnění. Někteří pamětníci vypovídají, že velmi kvalitní materiál z letadla (železo, ocel, plechy), dále využili pro své kutilské nadšení. Plechy se využily na střechy kůlen, králíkáren. Ocelové lopatky z motorů zas jako náhrada do motoru pračky. V 60. letech se povědomí o zříceném letadle postupně vytrácí. Až v roce 1991 se zde na počest staví pomník díky impulsu Aleše Kučery.

Aleš Kučera se synem se o historii zřícení letounu zajímali od 80. let. K panu Kučerovi se připojili bratři J. a M. Kohoutovi z Plzně. Z blízkého přátelství se formuje skupina SLET – skupina mladých mužů, kteří prokazují čest těm, kteří obětovali své životy ve válce. Získat informace o posádce a o celé operaci nebylo snadné. Do skupiny se přidali další členové, kteří pomáhali dohledat informace. A. Kučera zorganizoval v místě dopadu také několik výkopových akcí. Kromě mnoha neidentifikovatelných předmětů se nalezly např. trubky, elektroinstalace, plexiskla, drobné součástky,…. Největším objevem byly kulaté hodinky s nepoškozeným ciferníkem a ručičkami, které stále ukazovaly čas, ve který se zastavily – 21:27 – 5. 3. 1945. Vykopávky na louce pokračovaly a vydaly mnoho dalších předmětů: bezdrátové spojení Morseova klíče, část navigačního přístroje, motor Dowty poháněný hydraulickou pumpou jedním z motorů Merlin. Všechny nálezy byly zaevidovány. Díky průzkumu přišly po 45 letech bližší informace o tragédii.

 

V současné době nevykazuje louka ve Farském lese žádné náznaky zřícení. Vše se vrátilo pod vládu přírody, která místo každým rokem proměňuje. Jedinou vzpomínkou je pomník, který zde stojí. Pomník však musí čelit mnohým vandalům, kteří jej ničí. O údržbu se v současné době stará ZŠ Hranice, která si památku letců připomíná současně s osvobozením města 18. dubna.

 

Série článků věnovaná zřícenému bombardéru bude zakončena představením dalších letců.

Za veškeré překlady a studium anglické historické literatury děkuji Bc. Haně Šmídové.

PhDr. Josef Levý

HAYNE, R. Nothing heard since take off. Cheltenham: Antony Rowe Ltd, 1996. ISBN 0952876507.


Zobrazit místo HRANICKO - TIPY NA VÝLET na větší mapě


Webdesign a hosting: Tomáš Dvořák