Avro Lancaster - 1. díl

ZŘÍCENÝ BOMBARDÉR AVRO LANCASTER PB 872

6. březen 1945 - Farský les - Hranice


Seriál pěti článků popisuje událost, která se stala před 67 lety. Na zřícený bombardér se v Hranicích postupně zapomnělo. Na hrdiny RAF by se však zapomínat nemělo, proto se pokouším přinést jedinečné informace, které přibližují odvahu mladých letců. S publikováním několika článků souhlasí také potomci letců a jsou potěšeni, že se v Hranicích o případ znovu zajímáme. Níže uvedené texty nesmějí být dále šířeny bez svolení autora.

---------------------

Na začátku března jsme si připomněli událost, která se neodmyslitelně váže k historii našeho města. Právě před 67 lety havaroval ve Farském lese u Hranic bombardér AVROLANCASTER B.MK.I sériového číslo PB 872 s kódovým označení P4-X 153. bombardovací squadrony.

Stalo se tak po náletu na Saskou Kamenici (Chemnitz). Letka otáčela nad Krušnými horami, když se ocitla v palbě.

Letoun byl zasažen palbou německého protiletadlového dělostřelectva (flakem). S těžce poškozeným strojem se rozhodl F/O WilliamBailey nouzově přistát. Při nočním nouzovém přistání v neznámém terénu se však Lancaster roztříštil o zem. Jedním z dalších důvodů nepovedené akce bylo nevlídné mrazivé počasí.

V troskách bombardéru byla nalezena těla všech sedmi členů posádky. Jednalo se o velitele letounu F/O WilliamaBaileye (21 let), palubního mechanika J. Howarda (31 let), navigátora F/O R.G.D. Adlama (24 let), bombometčíka F/O E. J. S. Morrise (22 let), radistu/střelce J. Dixona (24 let), střelce W. Simpsona (20 let) a střelce W. P. Meechana (20 let), všichni jsou dnes pohřbeni na Olšanském hřbitově v Praze."

Událost je velmi zajímavá a v českých historických pramenech není popsaná. Obrátil jsem se proto na pamětníky a letce až do Velké Británie a Irska, aby mi událost pomohli objasnit. Kupodivu jsem ihned navázal kontakt a pozitivní spolupráci. Rád bych zveřejnil dopis, který mi přišel po několika vyměněných e-mailech. Dopis dorazil se zajímavou knihou (v anglickém znění) a s fotografiemi, které událost výborně dokreslují.

Velmi tajemné a nejasné je samotné zřícení bombardéru a momenty ihned po něm jsou rozporuplné. V dalším díle o letadle se pokusím situaci objasnit.

Text dopisu přeložila z anglického jazyka Bc. Hana Šmídová:

Vážení.

V příloze naleznete malou knihu z mé sbírky vztahující se k bombardéru letky 153 Lancaster P4-X, který se zřítil v Hranicích v noci 5. března 1945.

 Doufám, že v ní naleznete užitečné informace a že vám pomůže při uskutečnění vašeho projektu. Stále čekám, že se objeví ještě další fotografie posádky či letadla, které by mohly být v archivu Asociace letky 153 ve sbírkách bývalých letců/posádky/servisního týmu z druhé světové války nebo ve sbírkách jejich rodin. Jakmile o nějakých fotografiích uslyším, dám vám ihned vědět.

Jsem velmi rád, že jsem vám mohl pomoci. Speciálně jsem rád kvůli mému zesnulému otci, který byl střelcem letky a znal Billa Meechana (fotografie pod článkem), který žil nedaleko něj ve Skotsku. Jsem si jistý, že by byl velmi šťastný.

Členové Asociace letky 153 jsou velmi potěšeni a nadšeni, když slyší o vašem zájmu a snaze ocenit oběť, kterou před dlouhou dobou tito mladí muži přinesli. Byli potěšeni, že ještě dokonce dnes existují lidé, kteří chtějí ocenit a porozumět tomu, co se dělo během 2. světové války.

Přeji vám, ať se projekt vydaří. Prosím, knihu nevracejte, pokud bude v Hranicích k užitku, budu velmi rád. Až projekt dokončíte, můžete věnovat knihu do místní knihovny nebo muzea, kde i jiní mohou nalézt informace užitečné do budoucna.

S milým pozdravem,  Alistair Robertson, Skotsko.

Výstižný citát věnovaný letcům, který najdete na konci knihy:

 Young men of courage in the enjoyment of life´s spring, defenders of our freedom, a heavy burden pray, no summer sun for them, the fruits of life denied, for tomorrows dawn gave that we enjoy today.


PhDr. Josef Levý

 


Zobrazit místo HRANICKO - TIPY NA VÝLET na větší mapě


Webdesign a hosting: Tomáš Dvořák