Hraniční kámen slaví

HISTORICKÝ HRANIČNÍ KÁMEN NA TROJSTÁTÍ SLAVÍ 170 LET (1844 – 2014)

Historický hlavní hraniční kámen č. I/1 slaví 170 let od svého umístění. Za celou dobu kolem něj prošlo tisíce lidí, přečkal různé režimy, byl svědkem mnoha významných událostí a rozmanitých skutků.

Na konci roku 2009 se potýkal s prvním významným poškozením. Někdo se jej pokusil ukrást nebo pod kamenem něco hledal. Díky své váze odolal a nebyl ukraden celý. Musel být však znovu zaměřen a usazen.

Umístěn byl na Trojstátí u příležitosti uzavření smluv o pevné státní hranici – rok 1844.

Římská jedna značí I. úsek česko-bavorské hranice, arabská jednička pořadí kamene, DB (Deutschland Bayern), C (Česká republika), 1844 (letopočet uzavření smluv o pevné státní hranici).

Většina mezníků s datem 1844 nesla na česko-bavorské hranici do 30. let minulého století nápisy K Böhmen a K Bayern, rok 1884 tam někdy byl, někdy ne. V souvislosti se zánikem monarchie v r. 1918 se mezníky ve 20. a 30. letech vyměňovaly za nové, kde byl ponechán nápis 1844 nebo se nechaly původní, ale přetřely se na C, DB a 1844.

S trochou nadsázky můžeme říci, že právě u nás začíná státní hranice, která dále pokračuje 2318 km okolo České republiky.

Do dalších let přejeme pevnou státní hranici, tak jako ji známe v současnosti, minimální poškození kamene a stále tisíce obdivujících turistů. Kámen byl k narozeninám pokřtěn na Poslední vycházce roku 2013.

Více zajímavostí o státní hranici na: http://zdeneksmida.bloger.cz/

 


Zobrazit místo HRANICKO - TIPY NA VÝLET na větší mapě


Webdesign a hosting: Tomáš Dvořák