Napsali jste nám:
HRANIČNÍ KAMENY TROCHU JINAK
Pojďme se v krátkosti podívat na obrázky hraničních kamenů tak, jak je neznáme – na povrchu vypadají celkem zřetelně – zkratky států, číslo kamene a popřípadě textové či jiné zobrazení historické události. I když to tak na první pohled nevypadá, na povrchu vidíme ani ne jednu polovinu délky celého hraničního kamene.
Poslední krádež hraničního kamene se datuje k prosinci 2009. Kupodivu jím byl historický kámen z roku 1844 u ašského Trojmezí. Lapka si ale neuvědomoval, že jeho větší část je skryta pod zemí. A to bylo překážku pro čin, který nedokonal!
Kdy ale zhlédnout celý hraniční kámen včetně jeho tzv. podzemní stabilizace? Nabízí se jen jedno řešení – při oficiálních pracích státní rozhraničovací komise sousedících států. Momentálně nyní se provádí přebarvování a přečíslovávání kamenů na česko-rakouské hranici. Pojďme se tedy podívat na zajímavé obrázky, které jsou mnohdy při procházce na státních hranicích nám smrtelníkům zapovězeny.
Na obrázku č. 1 vidíme starý hraniční kámen. Je vidět, že jeho podzemní část je podstatně delší než-li část na povrchu.
Na obrázku č. 2 taktéž starý hraniční kámen. Obrázek č. 3 ukazuje, že spodek podzemní části je dutý pro zasazení tzv. podzemní stabilizace, která je na obrázku č. 4. Podzemní stabilizace je od hraničního kamene fakticky oddělena, ale centricky (měřitelně) spojena. Jako materiál podzemní stabilizace je nejčastěji užívána žulová nebo keramická deska nebo drenážní trubka. Pokud zloděj u vyvráceného historického kamene u Trojmezí nepoškodil podzemní stabilizaci, měla hraniční komise snazší práci. V opačném případě by bylo nutné přesného měření dalších odborníků!
Na obrázku č. 5 vidíme vykopanou hlubokou jámu pro zasazení nového hraničního kamene. Je možné, že pod jámou je usazena podzemní stabilizace, pokud ji tedy hraniční komise nezasadí novou.
Obrázek č. 6 nabízí čerstvě natřený kámen. Hraniční pracovníci mi tam nechali dokonce i víko od plechovky s barvou. Nu a na posledním obrázku č. 7 můžeme vidět hraniční kámen zářící novotou, mimochodem tento označuje začátek IX. úseku česko-rakouské státní hranice s uvedením historického data uzavřeného mírového ujednání mezi těmito státy.
Zdeněk Šmída
(poslední 4 fotografie jsou ze zmařeného odcizení hraničního kamene v Trojmezí - foto J. Levý)