OSADY U MĚSTA

Mezi Hranicemi a Studánkou leží osada Pastviny. Ve středověku byla loupežnickou osadou. V současné době tu stojí pomník věnovaný padlým vojákům, bývalá rota pohraniční stráže a několik obydlených domů. Z Pastvin je možný vstup do centrální části Národní přírodní památky Lužní potok.

Lokalitu „Na Dole“ u Pastvin symbolizuje vodní dílo Dolíška. U Dolíšky roste památný strom dub letní, který má v 80 cm nad zemí obvod kmene 455 cm. Stáří stromu se odhaduje na 300 let. Pod hrází rybníka stál mlýn (Bahnelmühle).

3 km od Hranic se rozkládá „obec“ Studánka. Za zmínku stojí budova bývalé přádelny, ve které byl použit první parní stroj na Ašsku.  Naproti bývalé přádelně se rozkládá rybník Nový. Rybník je využíván především k rekreaci a k chovu ryb. U Nového rybníka jsou rašeliniště s typickou flórou, kterou zastupuje drobná masožravá rostlina rosnatka okrouhlolistá.

Nejstarší osadou Hranicka bylo Trojmezí, které si lidé pamatují pod starým názvem Gottmannsgrün. Trojmezí je vstupní branou do chráněné lokality Bystřina – Lužní potok. V Trojmezí je přehradní nádrž s hojným výskytem raků říčních, ledňáčka říčního a škeblí rybničních.

Trojmezí je příznačný název místa setkání tří zemí – Čech, Bavorska a Saska.

 


Zobrazit místo HRANICKO - TIPY NA VÝLET na větší mapě


Webdesign a hosting: Tomáš Dvořák