PASTVINY

Mezi Hranicemi a Studánkou leží osada Pastviny (Friedersreuth). Průběžně tu žije 15 trvalých obyvatel. Ve středověku byly Pastviny loupežnickou osadou. Procházela tudy významná stezka do Plavna. V současné době tu stojí pomník věnovaný padlým vojákům, bývalá rota pohraniční stráže, pomníček padlého pohraničníka a několik obydlených domů. Z Pastvin je možný vstup do centrální části Národní přírodní památky Lužní potok.

V Pastvinách stojí jeden z kravínů místní farmy, ve kterém najdeme plemeno Charolais. Farma se specializuje na vývoz masného skotu pod značkou BIO.

Lokalitu „Na Dole“ u Pastvin symbolizuje vodní dílo Dolíška. Dolíška byla rezervoárem pitné vody pro Hranice. Dnes slouží rybník k rekreaci a chovu ryb. U Dolíšky roste památný strom dub letní, který má v 80 cm nad zemí obvod kmene 455 cm. Stáří stromu se odhaduje na 300 let. Pod hrází rybníka stál mlýn (Bahnelmühle).

Nad hlavní výpustí rybníka vede cesta do lesa, kde lze narazit na dvě odkalovací nádrže bývalé textilky. Jedná se o silnou ekologickou zátěž, která jistě poznamenala život v Rokytnici. Naštěstí se dodnes v okolí celého rybníka rozprostírají biotopy se vzácnými druhy rostlin a živočichů.

Po silnici kolem roty lze dojet až do Studánky, odtud pak po červené nebo modré tur. trase do Aše.

Cyklostezka směr Aš: 2057

Cyklostezka směr Aš po bývalém pásmu přes Újezd a Štítary: 2058

Cyklostezka směr Hranice: 2057, nebo od rybníku Dolíška po červené tur. trase

Cyklostezka směr Hranice po bývalém pásmu přes Trojmezí: 2058


Zobrazit místo HRANICKO - TIPY NA VÝLET na větší mapě


Webdesign a hosting: Tomáš Dvořák