TROJMEZÍ/TROJSTÁTÍ: místo setkání tří států a dělící bod mezi východem a západem
Nejstarší osada Hranicka byla Trojmezí, které si lidé pamatují pod starým názvem Gottmannsgrün. Trojmezí je vstupní branou do chráněné lokality Bystřina – Lužní potok. V Trojmezí je přehradní nádrž s hojným výskytem raků říčních, ledňáčka říčního a škeblí rybničních. Dnes zde trvale žije okolo 30 obyvatel.
V Trojmezí jsou k vidění: rota pohraniční stráže, bývalá hospoda U Cinka, památníky věnované padlým vojákům, přírodní nádrž (rekreace, chov ryb), několik domků a větrný park.
Trojmezí je příznačný název místa setkání tří zemí – Čech, Bavorska a Saska. Na Trojstátí vede jediná přístupová cesta v katastru bývalé osady Kaiserhammer.
Cesta vede téměř nedotčenou krajinou, v bývalém hraničním pásmu, a lemují ji mohutné stromy. Na loukách jsou vidět zbytky staveb, které zde stály v období Sudet. Stavby byly zničeny při budování hraničního pásma. Křižovatka „U Lenka“ je na polovině cesty k Trojstátí. Cestou na Trojstátí jsou vidět pozůstatky mlýnských náhonů, mlýnů, obydlí, ale také úkryty a okopy pohraniční stráže z dob totality.
Jeden mlýnský kámen zůstal zabudován, jako pozůstatek mlynářského cechu, ve zdi u vstupu do sklepa na místě Trojstátí.
Cestou na Trojstátí lze spatřit smírčí kříž a štolu železné rudy. Za smírčím křížem směr Trojstátí je k vidění studánka Trojmezná.
Cesta končí na odlehlém místě, kde se střetávají historické hranice Čech, Bavorska a Saska tzv. Trojmezí (Dreiländereck). Historické místo připomínají hraniční kameny z roku 1844, které nesou následující značení: DB (Deutschland Bayern), DS (Deutschland Sachsen), C (Česká republika). Stojí zde i první hraniční kámen v České republice s označením 1/1. Samotný bod Trojstátí označen není, protože leží v potoce mezi historickými kameny.
Dostat se sem dá po cyklostezce č. 2058, červené turistické trase nebo po naučné stezce.
V roce 2013 obdržela skupina dobrovolníků za své aktivity a péči o Trojstátí prestižní ocenění KŘESADLO 2012.
Kaiserhammer je územím, kam vkročila jako první americká armáda při osvobozování našeho území v dopoledních hodinách 18. dubna 1945. Místu překročení státní hranice se říká „Kočičí hlava“.
Místem protéká říčka Rokytnice, ve které žijí např. perlorodka říční, rak říční, vranka obecná, pstruh potoční nebo mník jednovousý.
V osadě Kaiserhammer bylo také několik známých hostinců. Např. hostinec U Jakuba byl známý v širokém okolí. Za zmínku stojí také pension s hospodou, který stál přímo na trojstátí. V osadě lidé žili skromně a v souladu s přírodou.
Historické fotografie od www.rutrich.de, děkuji.