NEJZÁPADNĚJŠÍ A NEJVÝCHODNĚJŠÍ BOD ČESKA
Oba dva body mají něco společného: jsou schované a dokonale maskované uprostřed nedotčené přírody, vede k nim drobná cestička, cesta k nim prochází poměrně členitou krajinou a vždy si každý myslí, že jsou úplně někde jinde.
Proč jinde?
Za ten nejzápadnější bylo a je často mylně považováno Trojstátí Čech, Bavorska a Saska. Přitom jen o několik setin západněji leží pravý nejzápadnější bod, ale ten je od Trojstátí vzdálen cca 10 km. (Orientační přibližné souřadnice pro porovnání: Trojstátí - 50°19'N, 12°6'E; nejzápadnější bod - 50°15'N, 12°5'E)
Za ten nejvýchodnější je často mylně považováno Trojmezí na Hrčavě. Stejně jako na západě leží nejvýchodnější bod o pár setin východněji než samotné Trojmezí. (Orientační přibližné souřadnice pro porovnání: Trojmezí - 49°31'2.231"N, 18°51'3.849"E; nejvýchodnější bod - 49°33'2.016"N, 18°51'33.068"E)
NEJZÁPADNĚJŠÍ MÍSTO ČR – zaniklá vesnice Újezd.
Dostat se sem dá třemi způsoby. Vyrazit lze z nejzápadnější obce Krásná po cyklostezce č. 2058 (bývalé hraniční pásmo) nebo zelené turistické značce přes Štítary, z osady Pastviny po cykloztece č. 2058 nebo z Německa po místní cyklostezce. Po několika kilometrech (cca 4 km) se dostanete k větrným elektrárnám, které vás upozorní, že jste na místě. Samotný nejzápadnější bod byl donedávna velmi těžko k nalezení, nyní k němu nově vede zelená turistická značka a cesta, která je už snadno prostupná. Pro snadnější orientaci se otočte zády k větrným elektrárnám (stojíte na Mlýnském vrchu), budete tak koukat do údolí, do Německa. Pokud do údolí sejdete, narazíte na potok a státní hranici, to už jste tu dobře.
Na zdejších polích se dříve rozkládala vesnička Újezd (Mähring), po které zde zbylo několik zdí, náhrobků, mlýnských náhonů. Město Aš se snaží o rekultivaci místa, a tak tu najdete několik informačních panelů, které připomínají historii vesnice a život v ní. Zásadní informační panel je u tzv. Mostu Evropy. Pod dřevěným mostkem teče Újezdský potok. Vydejte se po české straně podél potoka proti proudu. Ani ne po jednom kilometru dorazíte k samotnému nejzápadnějšímu bodu. Cesta je zajímavá, místy neprostupná. Nejzápadnější bod se nachází u dvou malebných rybníčků na soutoku Újezdského potoka a potůčku vytékajícího z těchto rybníků. Na každé straně potoka jsou historické hraniční kameny s označením DB (Deutschland Bayern), C (Česká republika) s č. 9 z roku 1844. Nově tu přibyla lavička a také informační panel.
NEJVÝCHODNĚJŠÍ MÍSTO ČR – vesnice Bukovec.
Pokud vlastníte automobil, není problém se dostat co nejblíže. Z Jablůnkova musíte dojet na hraniční přechod Bukovec. Přímo z hraničního přechodu vede dobře značená zelená turistická trasa (do kopce), která vás dovede k naučné stezce „Bukovec“. Po půl kilometru narazíte na upravené parkoviště. Zde také hned stojí turistický rozcestník „Rašeliniště (rezervace)“ a první informační tabule naučné stezky k nejvýchodnějšímu bodu Česka, která vás přivítá v Bukovci.
Místní naučná stezka má sedm zastavení, měří přibližně půl kilometru a návštěvníkům představuje a popisuje místní přírodu, krajinu a historické zajímavosti. Pohybujete se rovněž v přírodní rezervaci Bukovec – Olecky. Naučná stezka je udržovaná a velmi vkusně zařízená. V její polovině si lze odpočinout v připraveném přístřešku.
Na konci naučné stezky, uprostřed lesa, na vás čeká milý a zajímavý kámen, který označuje nejvýchodnější bod Česka. Vedle stojí hraniční mezník s číslem I/12. Na kameni je pamětní deska s přesnými souřadnicemi. Odpočinout si v přístřešcích můžete i zde, jsou tu hned dva. Příjemnou atmosféru místa doplňuje potůček Oleška, který tu protéká. Najdete tady také kilometrovník do celého světa, odkaz na nejzápadnější bod ale chybí.
Uvedné výlety hodnotíme jako jedny z nejzajímavějších a doporučujeme je všem dobrodruhům. Obě dvě místa se nacházejí uprostřed čisté a pusté přírody, malebné a členité krajiny. To vše doplňuje hezký pocit klidu a pohody.